X-Angel

Home Aktiviteler Pilates
Pilates

4999e4cb
img3
pilates
PILATES2
PLATES1
PLATES2
 

TELEFON:0 216 532 72 70   MAİL: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir


Pilates Metodu veya Pilates yirminci yüzyılın başlarında Joseph Pilates (1880-1967) tarafından geliştirilmiş fiziksel fitness sistemidir.

Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır. Nefes egzersizi teknikleri de yer almaktadır.


Egzersiz Sistemi

Pilates'de her bir egzersizin çok kez tekrarı yerine daha az sayıda, tam, kontrol ve belirli bir biçim içinde uygulanması tercih edilir. Joseph Pilates 500 belirli egzersiz tasarladı. Ona göre zihinsel ve fiziksel sağlık birbiri için gerekliydi. Hareketler akıcıydı ve nefes, kontrol ve konsantrasyonla birleştirilmişti. Sonuç artan esneklik, güç, beden farkındalığı, enerji ve gelişmiş zihinsel konsantrasyondur. Pilates ayrıca daha iyi sonuçlar alabilmek için egzersizinin beş ana aletini de tasarlamıştı. Karın, alt sırt ve kaba etler vücudun geri kalanının özgürce hareket etmesi için destekleniyor ve güçlendiriliyor Pilates programında.

Pilates uygulayıcıları eğitimlerinde, güç ve esneklik inşa edebilmek için kendi vücut ağırlıklarını kullanmaktadırlar. Bunu yüksek düzeyde kardiovasküler egzersiz üzerine yoğunlaşmadan gerçekleştirmeyi hedeflerler. Günümüzde Pilates pek çok fizyoterapist tarafından rehabilitasyon sürecinin bir parçası olarak kullanılmaktadır.


Pilates'in 6 prensibi

Konsantrasyon: Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak,bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekir.
Kontrol: Pilates metodunda kontrol çok önemlidir. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması, olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.
Merkezleme: Pilates Metodu’nda ,doğru hareket sanatlarında olduğu gibi merkez, göbek, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme, üst bedenin stabilitesini ve esnemeyi, uzamayı sağlar.
Akıcı hareket: Hareketler acele edilmeden, her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
Kesinlik: Hareketler belirsizce değil, hakkı verilerek tam yapılmalıdır. Hareket sekansları birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.
Nefes: Nefes alıp verme, panik olmadan sırıtan arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece, nefesi tamamen boşaltıyoruz ve kanı temizlemiş olur.

PILATES HOCANIZDAN :

 Merhaba sevgili pilates  spor severler. Hayatınıza yaptığınız en büyük yatırım gelecek yaşlarda vücut kompozisyonunuz ve eklem ve kas sağlığınız için yapılan yatırımdır. Ne mutlu ki artık bunu nasıl sağlayabileceğimizi biliyoruz ve daha da ilerilere taşıyabilmek daha sağlıklı bireyler yüksek standartta yaşam kalitesi ile yaşayabilmek ve yaşatabilmek için her gün onlarca farklı çalışma prensipleri üzerinde çalışıyor ve geliştiriyoruz. Ben de yeni öğrencilerimle her ders sonrası onların ağrılarının azalması kaslarının kuvvetlenmesi ve vücutlarının düzgün bir şekil almakta olması tarzında ki geri dönüşlerle en az onlar kadar mutlu oluyorum. Yaklaşık altı yıldır benimle olan öğrencilerim ise artık istedikleri her şeyi giyebilmenin ve günlük hayattaki tüm fonksiyonel hareketleri yapabiliyor olması beni çok mutlu ediyor ve biz artık onlarla bir aile olduk. Öncelikle bugüne kadar benimle olan tüm öğrencilerime teşekkür ediyorum ve her zaman onlarla, sizlerle birlikte sağlık dolu günlerde olacağımıza inanıyorum. İşe en başta ben ne olursa olsun önce kendim için yapmalıyım ve en çok kendimi sevmeliyim le başlamalı ve daha sonra yapılan şeyi sevmeliyiz ki o işte başarı bize gelsin. Ben inanıyorum ki bu yazıyı okuduktan sonra önce derin bir nefes alıp verdikten sonra aynanın karşısına geçip her şeyi ilk önce kendim için yapıyorum ben bu işten mutlu oluyorum ve yaptığım bu şeyde beni seviyor diyecek..

 

 

Pilatesi kimler yapabilir ve yapmalıdır?

 Öncelikle pilates egzersizleri her yaştan insanın rahatlıkla uygulayabileceği bir egzersiz sistemdir. Ayrıca pilates egzersizleri engelli bireylere adapte edilebilir böylece fiziksel ve zihinsel rahatlama, uyum ve vücut farkındalığı sağlanabilir. Dansçılar ve sanatçılar tarafından özellikle tercih edilmektedir çünkü kas gelişimini sağlarken kasları kalınlaştırmadan sıkı bir görüntü sağlamaktadır. Ayrıca pilates duruş bozukluklarının tedavisinde, esneklik kazanmada ve denge gelişiminde, sakatlık rehabilitasyonunda etkili olarak kullanılabilmektedir. Hamile kadınlarda konsantrasyon ve nefes çalışmalarından programlı olarak yararlanabilirler.

 

Pilatesin faydaları nelerdir?

 Yanlış oturuş pozisyonları ve duruş bozuklukları omurgayı yorar, pilates ile yapılan egzersizler tüm vücudun esnemesini ve omurların açılması ile rahatlama sağlanır. Dolayısıyla, bu teknik uzun süre uygulandığında boyun 2-3 cm uzaması mümkün olmaktadır. Pilates kas yapısını bir bütün haline getirir. Kısa sürede güçlü ve uzun kaslara sahip olmanızı sağlayan tek egzersiz yöntemi pilatesdir.

 

Sıkı ve kuvvetli karın kasları sağlar.

 Kuvvetli ve esnek kaslar oluşturur.

 Vücut duruşunu destekler.

 Kas kontrolünü sağlar. Dolaşım sistemini etkileyerek rahatlamayı sağlar.

 Fiziksel uygunluk düzeyini arttırır.

 Sakatlanma riskini azaltır.

 Konsantrasyon gücünü arttırır.

 Atletik performansı arttırır.

 Kendine güveni geliştirir.

 

Bunlar özetle pilatesin faydalarıdır. Şimdi sizlerden tek isteğim önce pilatesi sevmeniz, yaparken mutlu olmanız ve onun da sizi sevdiğine sizi mutlu edeceğine inanmanız. X-ANGEL SPOR MERKEZİNDE derslerimizde beraber oluncaya dek pilatese başlamış olmanızı, yapanlar için de daha çok seviyor olmalarını ümit ediyorum.

TELEFON: 0216 532 72 70   MAİL: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir