X-Angel

Home Aktiviteler Aikido
Aikido


d823edd6
DSC_0996
DSC_0998
 
 
TELEFON: 0 216 532 72 70   MAİL: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir


Aikido Nedir?

"Evrensel Enerjiyle Uyum Yolu" anlamına gelen Aikido, 1900'lü yılların başında Japonya'da geliştirilen bir Savaş Sanatı' dır. Japon Savaş Sanatları’nda usta olan ‘Morihei Ueshiba’, çalışmaları sonucunda bir evrensel bütünlük-birlik anlayışına ulaşarak, var olan her şeye saygı duyulması ve korunması gerekliliğini kavramıştı. Böylece, yüzlerce yıllık savaş sanatları tekniklerini ulaştığı bu evrensel sevgi anlayışını uygulayabilecek şekilde yeniden yapılandırdı ve bu sanata ‘Aikido’ adını verdi.


Aikido Bize Ne Öğretir?

Aikido, bu savaş sanatı teknikleri aracılığıyla bize, önce kendimizi ve sonra başkalarını tanıma ve anlama fırsatı sunar. Tekniklerin yapısı, doğru anlayışla çalışıldığında egomuzdan ve tüm korkularımızdan arınmamızı ve böylece zamanla, gerçek içsel özgürlüğe ve bilgeliğe ulaşmamızı sağlar. Bedensel, zihinsel ve ruhsal bakımdan her an, sürekli olarak denge, güçlülük, kendine güven, bütünlenmişlik-tamamlanmışlık hisleri içinde huzur ve sevgi dolu olarak kalabilmeyi öğreniriz. Ve zamanla tüm evreni ve evrenin işleyiş yasalarını kavrarız. Aikido çalışmaları bu kavrayış sonucunda, var olan her şeyle ve var oluşun kendisiyle uyum ve barış içinde hareket edebilmemizi sağlar.


Aikido Bize Bunları Nasıl Öğretir?

Aikido’nun nasıl işlediğini anlayabilmek için önce ‘Kİ’ (yani ENERJİ) kavramını anlamak gerekir.

Enerji, her şeydir. Gözle görülebilen ve görülemeyen, var olan HER ŞEY enerjidir. Bu nedenle ben-sen, iyi-kötü, düşman-dost gibi ayrımcı kavramlar yerine, varolan her şeydeki bütünlüğü görmeliyiz. Karşımızda bize doğru saldırarak gelen bir düşman görmek yerine sadece bir hareket, bize yönlendirilmiş bir enerji görmemiz; doğru yerde doğru zamanda doğru hareketi yapabilmemizi sağlar. Yani saldırı-savunma kavramları yerine; bize doğru yönelmiş bir hareketi; hareketin doğasını kavrayarak ve bu hareketle uyumlanarak hareketi başlatan kişiye geri döndürmek kavramını uygularız.

Öncelikle aikido teknikleri, bizim bu bilgileri kavrayabileceğimiz şekilde çalışılmaktadır. Yani teknikleri doğru uygulayabilmek için ister istemez bu bilgileri-her şeyin bir bütünün eşit parçası olduğu bilgisini- kavramamız gerekmektedir. Çünkü aikido teknikleri o şekilde yapılanmışlardır ki; eğer sadece kaba kuvvet uygulayarak, karşınızdakiyle mücadele etmeye başlarsanız; teknikleri uygulayamadığınızı görürsünüz.  Böylece saldırı-saldırgan-düşman ortadan kalkar, onun yerini hareket-enerji(Kİ) alır ve biz kendimizi korumak için düşmanla mücadele etmek yerine; sadece enerjiyle uyumlanarak doğru zamanda doğru hareketi yapmakla ilgileniriz. Teknikler ancak bu anlayışı doğru şekilde uyguladığımız zaman işlemeye başlar.

Var olan her şey enerjidir, sevgi enerjisidir. Bizim de var oluş amacımız bu sevgi enerjisiyle bütünleşmektir. Ancak bu amaç doğrultusunda yürüdükçe ve bu amaca yaklaştıkça kendimizi tam ve bütünlenmiş olarak huzurlu hissedebiliriz. Bu anlayışı kavramadan ve bu anlayıştan uzaklaşarak yaşadıkça mutsuz olmaya ve güçsüz kalmaya mahkumuz. İşte aikido, bu evrensel bütünlük anlayışına ve içsel özgürlüğe ulaşabilmemiz için uyguladığımız en etkili savaş sanatlarından, disiplinlerden  biridir. "Aikido, başkalarını değiştirmekle ilgili değildir; aikido, kendini değiştirmekle ilgilidir: Gerçek zafer kendini yenmektir."( M.Ueshiba)""Ayrıca detaylı bilgi için bağlı olduğumuz uluslararası Avrasya Aikido Organizasyonu'nun resmi internet sitesi olan www.eaikido.org isimli siteyi ziyaret ediniz.